Hızlı Erişim

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI (EBYS)

Sıkça Sorulan Sorular

Ebys yazılımını yüklemek için bilgisayarınızda bulunan Microsoft İnternet Explorer veya Mozilla Firefox tarayıcısı ile https://ebys.odu.edu.tr adresine gidilir. Açılan ekranda bulunan Windows uygulamasına tıklanarak EBYS yazılımının indirilmesi sağlanır. Resimli anlatım için tıklayınız.

Uygulama marketlerinden “SmartSigner” adı ile aratarak yükleme yapabilirsiniz.

Android sistemlerde resimli anlatım için tıklayınız.

IOS sistemlerde resimli anlatım için tıklayınız.

EBYS Yetki Talep Tablosunda ilgili alanlar doldurularak üst yazı ile beraber Bilgi İşlem Daire Başkanlığına gönderilmelidir.

Giriş ekranında bulunan şifremi unuttum linkine tıklanarak şifre yenileme işlemi yapılabilmektedir. Şifre yenilemek için vatandaşlık no alanının doldurulması yeterlidir. Resimli anlatım için tıklayınız.

EBYS giriş yapabilmek için iki farklı oturum çeşidi bulunmaktadır. İkisine ait şifreler farklıdır. Kullanıcı Adı Girişine ait şifre, “Şifremi Unuttum” kısmından edindiğiniz şifredir. E-imza şifreniz ise Kamu Sertifikasyon Merkezinden edindiğiniz Pin kodudur.

Vekalet bırakacak personel, Menü ekranında bulunan “Vekaletler” bölümüne girerek vekalet verme işlemini yerine getirir. Resimli anlatım için tıklayınız.

16.04.2018 tarih ve 215086 sayılı yazı gereği EBYS'de “vekâlet bırakma işlemi” Elektronik Belge Yönetimi ve İmza Yetkileri Yönergesi ve mevzuat hükümleri çerçevesinde şahsi hak ve yetkinin vekile aktarılması yetkili tarafından yapılması gereken bir işlem olduğundan, EBYS Birimine birimlerimizden gelecek “vekâlet bırakma işlemi” talepleri ile ilgili işlem tesis edilemeyecektir.

EBYS Yetki Talep Tablosundan E-imza sertifika talep formu doldurularak üst yazı ile birlikte Bilgi İşlem Daire Başkanlığına gönderilmelidir. İdari görevi olmayan personellerin Bireysel Başvuru yöntemini kullanarak KDV dahil bedelini Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) TC kimlik numarası ile sorgulama yaparak hesaba yatırıp dekontunu birimimize getirmek zorundadır. Sonrasındaki süreç ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Kamu Sertifikasyon Merkezinden sürücüler indirilerek bilgisayara yüklenmelidir. Resimli anlatım için tıklayınız.

Masaüstü (Windows) Kurulumu için tıklayınız.

Android Kurulumu için tıklayınız.

IOS Kurulumu için tıklayınız.

Evet, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre güvenli elektronik imza ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

Kamu Sertifikasyon Merkezi Online İşlemler kısmından Pin kodunuzu öğrenebilirsiniz. Resimli anlatım için tıklayınız.

Kamu Sertifikasyon Merkezi Online İşlemler kısmında Kilit Çözme işlemi ile yeni Pin oluşturabilirsiniz. Resimli anlatım için tıklayınız.

E-imza kartı kayıp/çalıntı durumunda EBYS Yetki Talep Tablosundan E-imza sertifika talep formunu bireysel başvuru olarak doldurulup üst yazı ile birlikte Bilgi İşlem Daire Başkanlığına gönderilmelidir. Bireysel Başvuru yöntemini kullanarak KDV dahil bedelini Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) TC kimlik numarası ile sorgulama yaparak hesaba yatırıp (TÜBİTAK Kamu SM hesap numarası: Vakıfbank Gebze Şubesi IBAN TR 19 0001 5001 5800 7302 823468) dekontunu başvuru formu ile birlikte birimimize getirmek zorundadır. Sonrasındaki süreç ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. Fiyat listesi için tıklayınız.